„A marhatartók jó ideig magukra voltak hagyva, nem jutottak el hozzájuk a naprakész információk, nem voltak olyan lehetőségek teremtve, melyek keretében elmondhatták volna gondjaikat, vagy éppen tapasztalataikat oszthatták volna meg egymással. Ezen próbálunk most változtatni!” – mondja Magyar Lóránd, az egyesület által működtetett Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora.
A felmérést készítők már felvették a kapcsolatot néhány gazdálkodóval, a téli hónapokban pedig a gazdaságok személyes felkeresése mellett gazdatalálkozókat is szerveznek, hogy a lehető legteljesebb képet kapják a szarvasmarha-tartók gondjairól. Az állattartók egy kérdőív kitöltésével is megoszthatják majd gondjaikat a falugazdászokkal.
A felmérésben vizsgálni fogják a szatmári marhatartók szövetkezetek létrehozása irányuló hajlandóságát is. A szövetkezet, mint gazdasági egység a magán marhatenyésztők megmaradásának is egyik lehetősége. A piaci árak kordában tartása érdekében ugyanis összefogás és közös megegyezésre van szükséges. Az értékesítés megszervezése is nagyon sokrétű feladat, mások mellett marketing-tevékenységet jelent, hirdetések megszerkesztését, szervezését különböző felhasználói felületeken majd hatékony kapcsolattartást a vásárlók és az eladók között. Emellett a különböző korcsoportú és fajtájú szarvasmarhákat a felvásárlói igényhez kell alakítani. A közös értékesítésre, az előre tervezésre rengeteg pozitív példa van környékünkön is.
A felmérést követően a falugazdászok a követendő példákat is megmutatnák a helyi gazdáknak, melynek hozadékaként a remények szerint egyre több lesz Szatmár megyében is.
A Partiumi Falugazdász Hálózat tagjai Szatmár megye mellett Bihar, Szilágy és Máramaros megyében is dolgozni fognak, így egy még teljesebb kép fog kialakulni a partiumi szarvasmarha-tenyésztés aktuális állapota kapcsán.
Bővebb információkért keressék a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület munkatársait a partiumigazda.ro weboldalon.